TR Retinitis Pigmentosa Tedavisinde Retinal Protez

EN Retinal Prosthesis in the Treatment of Retinitis Pigmentosa

Yazarlar:

 

Retinal protezler, çevreden görsel uyarıyı alan ve bunu işlemden geçiren, fonksiyonel olarak etkili bir görsel cevap oluşturmak amacıyla hastalıklı retina bölgesini uyaran cihazlardır. Bu cihazların implantasyon endikasyonlarını dış retina katı dejenerasyonları oluşturmaktadır ki bunlar; retinitis pigmentosa, koroideremi, rod-kon distrofisi gibi herediter retina hastalıklar ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna bağlı coğrafik atrofi veya fibrozis gibi edinsel makula hastalıklarıdır. Günümüzde insanlara uygulanmış olan retinal protezlerin yaklaşımları; epiretinal, subretinal, suprakoroidal ve skleral (transskleral suprakoroidal) olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu yazıda retinal protez konusunda klinik uygulaması olan projeler, çalışma sonuçları ve son durumları ele alınacaktır.


Anahtar Kelimeler:Retinal prostheses are devices that receive environmental visual stimulus, process it and stimulate degenerated retinal area in order to produce a functionally efficient visual perception. Indications for implantation of these devices include hereditary retinal degenerations like retinitis pigmentosa, choroideremia, rod-cone dystrophy and acquired macular diseases like geographic atrophy or fibrosis due to age related macular degeneration. Clinically applied retinal prosthesis approaches can be classified as; epiretinal, subretinal, suprachoroidal and scleral (transscleral suprachoroidal). In this paper, approaches of retinal prosthesis research groups, results of clinical trials and latest advances in their projects will be provided.


Citiation: Güven D, Tiryaki Demir S. Retinitis Pigmentosa Tedavisinde Retinal Protez. Güncel Retina 2021; 5 (2): 140-149.

Keywords:PDF İçin Giriş Yap