TR 20 Gauge Vitrektomi; Güncel Kullanım, Endikasyonlar ve Uygulamalar

EN 20 Gauge Vitrectomy; Current Usage, Indications, and Practices

Yazarlar:
Vitreoretinal cerrahi tanımlandığı günden bu yana daha küçük boyutlara evrilmektedir. 17 Gauge (G) olarak tanımlanan ilk vitrektomi probundan sonra 20G, 23G, 25G ve 27G vitrektomi propları ve trokar sistemleri tanımlanmıştır. 20G vitrektomi sistemleri, daha ince ve daha az travmatik sistemlerinin geliştirilmesiyle popülerliğini yitirmiştir olsa da endoftalmi, göz içi yabancı cisim çıkarılması, katarakt cerrahisi komplikasyonları gibi durumlarda özellikle hibrit kullanımı güncelliği korumaktadır.

Anahtar Kelimeler:Vitreoretinal surgery is evolving to a smaller size since first described. After the first vitrectomy probe defined as 17 Gauge (G), smaller gauge (20G, 23G, 25G and 27G) vitrectomy probes and trocars were identified. Even though 20G vitrectomy has been used for many years, thinner and less traumatic vitrectomy systems are developed and 20G has lost popularity. Hybrid use of 20G and other systems remains current, especially in cases such as endophthalmitis, intraocular foreign body removal, and cataract surgery complications.

Citiation: Perente İ, Kurtulan K. 20 Gauge Vitrektomi; Güncel Kullanım, Endikasyonlar ve Uygulamalar. Güncel Retina 2021; 5 (4): 300-302

Keywords:PDF İçin Giriş Yap